Z sukcesami na Giełdzie
17-18 lutego 2015 r.

W dniach 17-18 lutego 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się XXII Giełda Wynalazków. Wojskowa Akademia Techniczna zaprezentowała na niej wybrane wynalazki zespołów naukowo-badawczych, które w roku 2014 zostały nagrodzone medalami na międzynarodowych wystawach wynalazczości i innowacji.

Głównym celem wystawy – zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z firmą Eurobussines Haller, pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Naczelnej Organizacji Technicznej, Urzędu Patentowego RP i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – była promocja osiągnięć i międzynarodowych sukcesów jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców poza środowiskiem naukowym, zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi oraz produktami innowacyjnymi, a także uhonorowanie medalistów targów wynalazczości za ich międzynarodowe sukcesy. Na giełdzie zaprezentowano wyroby i technologie zaawansowane w procesie badawczo-wdrożeniowym lub gotowe do wdrożenia i komercjalizacji.

Do udziału w XXII Giełdzie Wynalazków zostali zaproszeni przedstawiciele akademickich środowisk naukowych, instytutów badawczych a także firm prywatnych, uczniowie, studenci, doktoranci oraz przedstawiciele przemysłu, których innowacyjne rozwiązania otrzymały medale i inne wyróżnienia na światowych wystawach wynalazków w 2014 r., organizowanych m.in. w Genewie, Norymberdze, Brukseli, Seulu, Tajpej, Sewastopolu i Kuala Lumpur, a co za tym idzie zyskały atencję i uznanie na arenie międzynarodowej. W sumie zaprezentowano 152 rozwiązania nagrodzone na wystawach innowacji w roku 2014.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w 2014 r. polscy wystawcy uzyskali na 21 międzynarodowych targach i wystawach wynalazczości ponad 620 nagród, w tym: 5 nagród Grand Prix, 91 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem, 136 medali złotych, 149 medali srebrnych i 89 medali brązowych.

Pierwszego dnia imprezy miała miejsce ceremonia wręczenia dyplomów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego laureatom wystaw i targów wynalazczości w roku 2014. Za uzyskanie złotego medalu z wyróżnieniem lub medalu złotego, dyplom MNiSW, statuetkę SPWIR oraz Fundacji PRO INVENTIO otrzymali następujący twórcy z Wojskowej Akademii Technicznej:

• mjr dr inż. Mariusz Chmielewski, Marcin Kukiełka, Jakub Kędzior, Rafał Wołoszyn, Damian Rainko za PATRON (ang. Parkinson’s Assistance Toolkit Rapidly Obviating Neuro-errors) – teleinformatyczny system kompleksowo wspomagający prowadzenie testów klinicznych leków neurologicznych choroby Parkinsona
  • gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, prof. dr hab. inż. Tadeusz Niezgoda, prof. dr hab. inż. Adam Kawalec, ppłk dr inż. Robert Panowicz za System obrony aktywnej
  • prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki wraz z zespołem naukowców z Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY WAT, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Unizeto Technologies S.A. za Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej
  • mjr dr inż. Mariusz Chmielewski, Damian Frąszczak, Dawid Bugajewski, Ernest Szczepaniak, Rafał Wołoszyn, Damian Tomaszewski za system TESLA (ang. Teachable Environment for Sign Language Assistance), czyli innowacyjną aplikację na smartfony dla głuchoniemych, umożliwiającą rozpoznawanie gestów i języka migowego z wykorzystaniem fuzji danych, pochodzących z wielokanałowej elektromiografii powierzchniowej oraz sensorów inercjalnych
  • mjr dr inż. Rafał Kasprzyk, Krzysztof Szkólka, Paweł Gietkowski, Tomasz Polawski, Mariusz Pyzanowski za CART (ang. Creative Application to Remedy Traffics) – symulacyjny system do wspomagania podejmowania decyzji.

Nagrodzone na tegorocznej, XXII Giełdzie Wynalazków wynalazki z WAT opisywaliśmy szerzej w styczniowym numerze naszego uczelnia pisma „Głos Akademicki”.

Źródło: www.wat.edu.pl