KATEDRA MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

Studia I stopnia

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej docenieni
11-12 lutego 2014 r.

„XXI Giełda Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku” odbyła się 11 i 12 lutego w budynku Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Głównym celem wystawy, organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firmę Eurobusiness-Haller, była promocja osiągnięć i międzynarodowych sukcesów jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców, a także uhonorowanie medalistów targów wynalazczości za ich międzynarodowe sukcesy. Na Giełdzie zostały zaprezentowane wyroby i technologie zaawansowane w procesie badawczo-wdrożeniowym lub gotowe do wdrożenia i komercjalizacji.

W wystawie wzięli udział laureaci największych międzynarodowych wystaw wynalazczości, które w 2013 roku odbyły się w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji.

Należy dodać, że Polskie zespoły naukowe zdobyły w minionym roku na tych wystawach ponad 600 Grand Prix i medali złotych, srebrnych i brązowych.

Najlepsi z najlepszych uhonorowani zostali podczas otwarcia Giełdy statuetkami i dyplomami ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wręczali: podsekretarz stanu w MNiSzW Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów Michał Szota i prezes Eurobiznes-Haller Barbara Haller.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości i sukcesy odnoszone na międzynarodowych wystawach, a także za szczególną aktywność w dziedzinie promocji wynalazczości na arenie międzynarodowej w roku 2013 w gronie 10 nagrodzonych instytucji był zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, kierowany przez prof. dr hab. inż. Tadeusza Niezgodę, który osobiście odebrał statuetkę wraz z dyplomem. Nie było to jedyne wyróżnienie odbierane przez Pana Profesora Niezgodę o czym można przeczytać poniżej.

Następnie wręczone zostały statuetki i dyplomy jako nagrody minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego p. prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej dla zespołów naukowo-badawczych, które w międzynarodowej konkurencji uzyskały Grand Prix na światowych wystawach lub złote medale z wyróżnieniem. I w tej grupie nagrodzonych nie zabrakło zespołów z WAT. W gronie wyróżnionych za wybitne osiągnięcia wynalazcze w 2013 r. na arenie międzynarodowej znaleźli się:

• zespół twórców: gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, prof. dr hab. inż. Tadeusz Niezgoda, dr inż. Danuta Miedzinska, dr inż. Grzegorz Sławiński, mgr inż. Marcin Konarzewski i mgr inż. Piotr Kędzierski za „Metodę zwiększania odzysku ciepła z głębokich otworów” który to projekt uzyskał złoty medal z wyróżnieniem na wystawie IWIS w Warszawie,
  • zespół twórców: prof. dr hab. Tadeusz Niezgoda, dr hab. inż. Wiesław Barnat, mgr inż. Tomasz Wróbel i dr inż. Marcin Szczepaniak za „Rodzinę modułowych pojazdów specjalnych do rozpoznania i rozminowywania dróg SHIBA”, który to projekt uzyskał Grand Prix na wystawie w Kuala Lumpur,
  • zespół twórców: mjr dr inż. Mariusz Chmielewski, mgr inż. Bartłomiej Wójtowicz, mgr inż. Piotr Stąpor, inż. Mateusz Chrustny, mgr inż. Witold Matuszewski, mgr Monika Lipińska)za opracowanie „SENSE”, które uzyskało Grand Prix na wystawie wynalazków ARCA w Zagrzebiu.

Za nagrody i wyróżnienia, w imieniu nagrodzonych zespołów Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, podziękował prof. dr. hab. T. Niezgoda. Podkreślił, że odebranie aż trzech statuetek dla kierowanego przez siebie zespołu jest wyjątkowym wyróżnieniem i dopinguje do jeszcze lepszej pracy w obszarze wynalazczości. Podkreślił rolę i znaczenie wkładu polskich naukowców w rozwój nauki. W swoim wystąpieniu wskazał na konkretne przykłady wzajemnie korzystnej współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorcami, które powinny być rozwijane i wzmacniane w celu doprowadzenia do konkretnych zastosowań polskich wynalazków w praktyce gospodarczej. Szczególne znaczenie mają tu rozwiązania, które mogą stanowić przedmiot zgłoszeń patentowych i patentów krajowych czy międzynarodowych. Należy dodać, że Wojskowa Akademia Techniczna zaprezentowała na Giełdzie, poza nagrodzonymi, wiele ciekawych wynalazków zespołów naukowo-badawczych, a wśród nich:

• „Kryptografia wykorzystująca krzywe eliptyczne w zastosowaniach do terminali teleinformatycznych i radiostacji IP przeznaczonych do pracy w sieciocentrycznych systemach koalicyjnych i narodowych” (autorzy: prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki, dr inż. Piotr Bora oraz zespół kryptologów z Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY),
  • „Algorytm cyfrowej korekcji głębi ostrości w skaningowej mikroskopii elektronowej” (autorzy: mgr inż. Małgorzata i Witold Buzantowiczowie z WML),
  • „COPE – Common Operational Picture Environment” (twórcy: mjr dr inż. Rafał Kasprzyk, ppor. mgr inż. Marcin Cieślewicz, ppor. mgr inż. Kamil Krajewski, ppor. mgr inż. Artur Stachurski, ppor. mgr inż. Marcin Perka)

Wszystkie prace można było oglądać w CNK do 12 lutego br. gdyż w tym roku Giełda trwała tylko dwa dni. Niewątpliwie – jak powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan – Giełda przyczyni się do integracji środowisk wynalazców z przedsiębiorcami, ale także spopularyzuje osiągnięcia polskich twórców, których prace są na światowym poziomie. Zadaniem administracji państwowej, dodał minister, jest wesprzeć wynalazców tak, by ich pomysły i inwencja przełożyły się jak najszybciej w konkretne wdrożenia, aby rozwój naszego kraju był inteligentny.