KATEDRA MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

Studia I stopnia

Kontrolowane zniszczenie KTO Rosomaka w Afganistanie
26 stycznia 2014 r.

Dzięki uprzejmości Pana gen. broni Marka Tomaszyckiego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z wizytą w Afganistanie przebywali specjaliści z Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej: ppłk dr inż. Robert Panowicz, ppor. mgr inż. Piotr Kędzierski, dr inż. Grzegorz Sławiński, dr inż. Paweł Bogusz, którzy uczestniczyli w kontrolowanym zniszczeniu KTO Rosomak znajdującego się w bazie Ghazni PKW-Afganistan. WAT-owscy badacze zabrali ze sobą dużą ilość aparatury badawczej w celu zarejestrowania jak największej ilości interesujących ich danych.

Fot. 1. Pierwsze godziny w FOB Ghazni (na zdjęciu od lewej ppor. mgr inż. Piotr Kędzierski,
ppłk lek. Marcin Wojtkowski (WIM), ppłk dr inż. Robert Panowicz,
dr inż. Paweł Bogusz, dr inż. Grzegorz Sławiński)

Zespół badawczy z Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej kierowanej przez Profesora Tadeusza Niezgodę rozpoczął swoją podróż do Islamskiej Republiki Afganistanu w dniu 26 stycznia, gdy wyleciał z lotniska Okęcie samolotem C-130 Hercules. Po ponad 9 godzinach lotu wylądowali na płycie lotniska w amerykańskiej bazie Bagram, skąd śmigłowcami Mi-17 zostali przetransportowani do polskiej bazy w Ghazni. Niezwłocznie po przybyciu na miejsce, wraz z właściwymi służbami PKW, rozpoczęli planowanie przewidzianego do kontrolowanego zniszczenia Rosomaka.

Fot. 2. Zbiórka przed jednym z wyjazdów na badania
(na zdjęciu od lewej: dr inż. Grzegorz Sławiński, dr inż. Paweł Bogusz,
ppor. mgr inż. Piotr Kędzierski, ppłk dr inż. Robert Panowicz)

W trakcie trzytygodniowego pobytu zespół WAT trzykrotnie uczestniczył w patrolach, badając odpowiedź konstrukcji Rosomaka pod obciążeniem różnymi wielkościami ładunków wybuchowych. Każdorazowy wyjazd poza bazę Ghazni był dużym wyzwaniem logistycznym angażującym duże środki techniczne i ludzkie. Dużym utrudnieniem okazała się również bardzo zmienna pogoda. Każdy z wyjazdów odbywał się w złych warunkach pogodowych mających wpływ na sprawność przeprowadzenia badań. Pomimo tych utrudnień zgromadzono cenne dane, które obecnie poddawane są wnikliwej analizie.

Fot. 3. Przygotowanie do badań

Fot. 4. Przygotowanie do badań kadłuba KTO Rosomak

Fot. 5. Kadłub po badaniach

Udział w eksperymencie pozwolił ocenić oddziaływanie dużego ładunku wybuchowego na pojazd i rejestrację danych, które pozwolą opracować wiarygodne modele numeryczne do badań symulacyjnych i w dalszej perspektywie będą przydatne do opracowania konstrukcji lepiej chroniących żołnierzy w pojeździe. Brak tego typu danych jest istotną przeszkodą w podjęciu prac w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa żołnierzy w pojazdach w warunkach wybuchu miny lub IED. Dzięki przychylności Dowódcy PKW w Afganistanie, oraz podległych mu żołnierzy, udało się w zrealizować założone cele i zarejestrować interesujące dane niemożliwe do uzyskania w kraju.
Pomimo napiętego harmonogramu pobytu związanego z przygotowaniem sprzętu oraz obiektu do badań, zespół WAT miał okazję zapoznać się z codziennym trybem życia oraz specyfiką służby żołnierzy PKW.

Drogę powrotną do kraju pracownicy WAT rozpoczęli w dniu 12 lutego, gdy w konwoju powietrznym zostali przetransportowani do bazy Bagram. Stąd po dwóch dniach oczekiwania na samolot Casa C-295M, z jednodniowym pobytem w niemieckiej bazie Mazar-e-Sharif, opuścili Afganistan i w dniu 16 lutego po wielogodzinnej podróży wylądowali na warszawskim lotnisku Okęcie.

Badania były realizowane w ramach projektu pt. „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”, realizowanego w ramach konkursu 4 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, który jest realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie: Wojskowy Instytut Medyczny, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, AMZ Kutno, Politechnika Śląska, Akademia Obrony Narodowej.