KATEDRA MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

Studia I stopnia

Posiedzenie Komitetu Sterującego ASOP

W dniu 8 lipca spotkaniem Komitetu Sterującego, którego przewodniczącym jest J.M. Rektor naszej uczelni gen. Zygmunt Mierczyk rozpoczęło pracę polskie konsorcjum, którego celem jest wyprodukowanie i wdrożenie na potrzeby naszych Sił Zbrojnych aktywnego systemu obrony przed pociskami przeciwpancernymi.

Opracowywany system oparty będzie głównie na rozwiązaniach stworzonych przez zespoły Wojskowej Akademii Technicznej, ale przy wykorzystaniu potencjału konsorcjantów, np. wieloletniego doświadczenia Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce. W skład konsorcjum wchodzą oprócz Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia czołowe jednostki polskiego przemysłu obronnego – Polski Holding Obronny S.A., PCO S.A., Mesko S.A., które będą odpowiedzialne za produkcję poszczególnych komponentów systemu. Taki podział zakresu odpowiedzialności gwarantuje opracowanie i produkcję systemu na najwyższym światowym poziomie. Przewiduje się także współpracę z instytutami badawczymi takimi jak: Instytut Mechaniki Precyzyjnej czy Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej.

Dzień później odbyły się rozmowy przedstawicieli WAT z delegacją włoskiej firmy OTO Melara w celu nawiązania współpracy. Przedstawiciele tej firmy wspierani przez polską firmę CEBA na czele z dyr. Andrzejem Dacylem zaprezentowali stan prac nad podobnym własnym systemem. Według wyrażonej po prezentacji przez prof. Niezgodę (przedstawiciel zespołu WAT), opinii możliwości współpracy nad opracowaniem kompleksowego systemu ASOP (Aktywny System Ochrony Pojazdów) istnieją przy wykorzystaniu niektórych rozwiązań technicznych obu stron. Uzgodniono, że Firma CEBA reprezentująca interesy firmy OTOMelara prześle list intencyjny skierowany do Rektora WAT. Przeprowadzone ostatnio badania poligonowe oraz analizy zespołu WAT wskazują na możliwość opracowania systemu, który oprócz możliwości zwalczania kierowanych i niekierowanych pocisków z głowicami kumulacyjnymi sprawdzi się także przeciwko pociskom odłamkowo–burzącym oraz podkalibrowym, a takiego systemu obecnie na świecie nie oferuje żadna firma.