KATEDRA MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

Studia I stopnia

Mamy Projekt Blue Gas!

Z przyjemnością informujemy, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dziś wyniki II Konkursu Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy. Projekt WAT pt. “Development of guidelines for design of innovative technology of shale gas recovery with the use of liquid CO2 on the base of numerical and experimental research –DIOX4SHELL” przygotowany w Centrum Zaawansowanych Technologii Energetycznych WAT i Katedrze Mechaniki i Informatyki Stosowanej WME w tym przypadku pod kierunkiem prof. Tadeusza Niezgody i dr Danuty Miedzińskiej został rekomendowany do finansowania. W skład konsorcjum wchodzi ponadto PGNiG, AGH i Politechnika Warszawska. Projekt będzie trwał dwa lata i doprowadzi do opracowania podstaw technologii na bazie opracowanej w WAT metody do przeprowadzenia szczelinowania ciekłym CO2 pokładu łupków polskich.

Koncepcja projektu została oparta o zgłoszenie Patentowe w Urzędzie Patentowym RP, P.398228, 24.02.2012r., „Sposób sprzężonego wydobycia węglowodorów gazowych i magazynowania CO2 w odwiertach poziomych” autorstwa T. Niezgody, D. Miedzińskiej, R. Gielety, G. Sławińskiego, A. Derewońko i A. Morki. Przypomnijmy, że przedmiotem proponowanego przez WAT wynalazku jest sposób sprzężonego wydobycia węglowodorów gazowych i magazynowania CO2 o z poziomych odwiertów małośrednicowych wykonanych w pojedynczym odwiercie pionowym. Wydobycie odbywa się poprzez wpompowanie w te odwierty ciekłego sprężonego i schłodzonego CO2. Wniknięcie CO2 w złoże gazonośne lub inną skałę o strukturze porowatej (wstępnie perforowaną lub nie) i jego przemiana fazowa pod wpływem panującej w złożu temperatury powoduje intensywne spękanie skały, adsorpcję CO2 i jednoczesną desorpcję węglowodoru gazowego. Proces odzysku np. gazu łupkowego zachodzi przez ten sam główny odwiert pionowy, przez który podawano z powierzchni odpowiednio przygotowany CO2. Użycie bocznych odwiertów małośrednicowych powoduje efektywniejsze wykorzystanie zjawisk związanych z działaniem CO2 w złożu, co znacząco zwiększa obszar wydobycia. Wykorzystując tę metodę następuje wydobycie gazu łupkowego przy jednoczesnej możliwości tworzenia podziemnych magazynów CO2. Sposób nie wymaga stosowania wody oraz chemicznych do niej domieszek do uzupełniania eksploatowanego złoża.

Nadmienić należy, iż w konkursie Blue Gas finansowanie otrzymało tylko 5 projektów, po recenzjach krajowych i zagranicznych. Projekt WAT otrzymał 92,5 punktu /100.
O konkursie i jego wynikach można również przeczytać na Portalu Gazety Wyborczej:

Opracowała: Danuta Miedzińska