KATEDRA MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

Studia I stopnia

Seminarium Projektu „Aktywna”
Luty 2014 r.

10 lutego br. w Sali Kolumnowej budynku głównego WAT odbyło się Seminarium podsumowujące projekt „System obrony aktywnej obiektów mobilnych przed pociskami z głowicami kumulacyjnymi.” Projekt był realizowany przez Konsorcjum, którego Liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna, a podmiotem przemysłowym AMZ-Kutno. Realizatorzy projektu z WAT to Wydziały: Mechaniczny, Mechatroniki i Lotnictwa oraz Instytut Optoelektroniki.

WAT reprezentowali: JM Rektor Komendant WAT – gen bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mieczyk , kierownik projektu prof. dr hab. inż. Tadeuszem Niezgodą z Wydziału Mechanicznego, płk dr inż. Marek Zygmunt z Instytutu Optoelektroniki, prof. dr hab. inż. Adam Kawalec z Wydziału Elektroniki oraz ppłk dr inż. Mirosław Zachor z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa.

W seminarium uczestniczyli też goście reprezentujący Inspektorat Uzbrojenia MON (gen. bryg. w st. spocz. Jerzy Zatoński i płk Maciej Zając) oraz przemysł: Polski Holding Obronny reprezentował między innymi Dyrektor Tomasz Korza, Hutę Stalowa Wola Dyrektor Janusz Czaja a OBRUM -Rafał Zitaruk i Dariusz Pasieka.

Prezentację podsumowującą wyniki osiągnięte w projekcie przez Zespół WAT i AMZ przedstawił ppłk dr inż. Andrzej Morka (w zastępstwie kierownika wykonawczego ppłk dr inż. Roberta Panowicza, który przebywał na przedłużonym pobycie w Afganistanie, gdzie wraz z grupą pracowników Katedry realizował badania związane z innym dużym projektem badawczym roboczo nazwanym „AFGAN”). Należy dodać, że po pierwszym ataku pociskami typu RPG na Rosomaka dr Morka był w Afganistanie jako ekspert i badał powstałe uszkodzenia.

Przypomnijmy, że celem Systemu obrony aktywnej obiektów mobilnych przed pociskami z głowicami kumulacyjnymi typu RPG jest wykryć i zniszczyć pocisk tj. uniemożliwić powstanie strumienia kumulacyjnego bez kontaktu z ochranianym obiektem. Zadania te realizowane są w następujących krokach: wykrycie oraz ocenienie rzeczywistego zagrożenia tj. zagrożenia w postaci pocisku typu RPG, a następnie przeciwdziałania poprzez zadziałanie destruktora. Dodajmy, że pociski typu RPG pozwalają na generację strumienia kumulacyjnego, który potrafi przebić od około 30 cm do 1 m stali pancernej (zależy od producenta i generacji pocisku). Strumień kumulacyjny jest cienką metalową „nicią” poruszającą się z prędkością rzędu kilku kilometrów na sekundę pochodzącą od tzw. wkładki, zwykle wykonanej z miedzi. Odpowiednio duże uszkodzenia wkładki lub/i materiału wybuchowego napędzającego wkładkę znacznie obniżają skuteczność strumienia lub uniemożliwiają jego powstanie.

Na schemacie pokazano koncepcję Systemu obrony aktywnej:

Rys. 1. (a) nieruchome wyrzutnie antypocisków, (b) część elektroniczna z detektorem,
(c) pojedyncza strefa dozoru, (d) przewidywany obszar, w którym dochodzi do niszczenia nadlatujących pocisków

Filarami systemu są: optoelektroniczno-radarowa głowica detekcyjna, układ decyzyjny, lufowy i odłamkowy destruktor oraz antypocisk. Realizują one obronę w dwóch strefach: bliższej (destruktor odłamkowy) tzw. na pojeździe i dalszej (destruktor lufowy).

Rys. 2. Optoelektroniczna głowica detekcyjna

Rys. 3. odbiornik Front–End radaru szumowego z korelatorem cyfrowym

Rys. 4 Destruktor lufowy

Rys. 5. Destruktor odłamkowy

Następnym punktem Spotkania była dyskusja, która okazała się bardzo owocna i przyniosła wiele pytań oraz wskazała możliwości rozwoju opracowanego systemu obrony aktywnej do Automatycznego Systemu Obrony Pojazdów (ASOP) o kolejne moduły służące do ochrony innych obiektów nie tylko mobilnych, a także do zwalczania zagrożenia także przed pociskami: podkalibrowymi, wybuchowo formowanmi, czy artyleryjskimi.

System wzbudził duże zainteresowanie Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) deklarującego chęć wdrożenia go do produkcji oraz zastosowania, do ochrony wojskowych pojazdów produkowanych przez ZM Siemianowice, AMZ Kutno i innych producentów. Kompleksowe rozwiązanie pozwoli w niedalekiej przyszłości osiągnięcie wymaganego poziomu gotowości istniejących rozwiązań technologii do poziomu IX co umożliwi implementację na wozach bojowych Sił Zbrojnych RP jak również w innych wojskach Sojuszniczych, gdyż uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że zaprezentowane rozwiązanie jest konkurencyjne i przyszłościowe.

Rys. 6. Skutki oddziaływania odłamków pochodzących z destruktora, z pociskiem typu RPG

Cele te będą osiągane poprzez dalszy rozwój detektorów, układów mechatronicznych jak także za pomocą inteligentnego antypocisku (IAP) (projekt IAP realizowany jest w Katedrze Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT we współpracy z Wydziałem Elektroniki, Mechatroniki, Instytutem Optoelektroniki WAT, a także WITU oraz ZM DEZAMET S.A.).

Fot. 1. Gen. Mierczyk wita zaproszonych gości

Fot. 2. Gen. Zatoński mówi o programie ASOP