Cenna grafika przekazana Rektorowi Komendantowi WAT

Z satysfakcją informujemy, że w dniu 29 grudnia br. delegacja Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej w składzie prof. dr hab. inż. Tadeusz Niezgoda i dr inż. Grzegorz Sławiński przekazała na ręce Rektora-Komendanta WAT gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunta Mierczyka specjalną grafikę będącą dziełem wykonanym w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malowaną na jedwabiu i nazwaną „Pejzaż 2010” służącą uhonorowaniu uczestników Konferencji Smoleńskich (o szczegółach można przeczytać poniżej). Warto nadmienić, że taki sam obraz został przekazany Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i obecnie znajduje się w Pałacu Prezydenckim.

Podczas wizyty u Rektora delegacja KMIIS omówiła działania podjęte w ostatnich latach przez zespół prof. Niezgody zmierzające do rzetelnego i profesjonalnego wyjaśnienia kwestii badawczych związanych z tą katastrofą (Zespół jako jedyny zgłosił gotowość przeprowadzenia takich prac, ale przy spełnieniu pewnych warunków formalnych. Ówczesna propozycja, aby działania te były realizowanie w ramach projektu badawczego nie znalazła poparcia. Szczegółowe stanowisko zespołu WAT było prezentowane we wcześniejszych publikacjach, między innymi:

• w Naszym Dzienniku 2 publikacje:
    - „Stawiam na inżynierie odwrotną” z dnia 22.XI.2012r.,
    - „Możemy policzyć za Millera” z dnia 28-28.IV.2012r.;
  • w Gazecie Polskiej:
    - „Naukowcy z WAT są gotowi pomóc” z dnia 25.IV.2012r.

Jak wspomnieliśmy powyżej autorzy referatów wygłoszonych na Konferencjach Smoleńskich zostali przez świat sztuki uhonorowani specjalnymi grafikami malowanymi na jedwabiu. Uroczystość miała miejsce w dniu 19 grudnia w gmachu Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w czasie dorocznego spotkania opłatkowego sygnatariuszy Konferencji Smoleńskich.

Wyróżnienia zostały przyznane przez Komitety Honorowy i Organizacyjny Konferencji Smoleńskiej. Wyróżnienie dla pracowników Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, autorów referatu zatytułowanego „Problemy modelowania numerycznego zagadnienia zderzeń ciał” odebrali prof. dr hab. inż. Tadeusz Niezgoda, dr inż. Sebastian Stanisławek oraz dr inż. Grzegorz Sławiński (w zastępstwie dr inż. Andrzeja Morki oraz dr inż. Pawła Dziewulskiego.

W trakcie czterech edycji Konferencji Smoleńskiej autorzy z Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowali poza wyżej wymienionym jeszcze dwa referaty:

• „Brzoza smoleńska – aspekty wytrzymałościowe struktury skrzydła samolotu Tu-154” - Jan Błaszczyk
  • „Zastosowanie inżynierii odwrotnej do procesu modelowania lotniczych konstrukcji cienkościennych” - Aleksander Olejnik, Stanisław Kachel, Adam Kozakiewicz

W założeniu organizatorów Konferencji Smoleńskich było stworzenie forum dla przedstawienia interdyscyplinarnych badań dotyczących zagadnień technicznych, metodycznych, socjologicznych i prawnych katastrofy Smoleńskiej.
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, uczestnicząc w dyskusji, stali na stanowisku, że dokładna analiza przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154 jest możliwa tylko poprzez rzetelne badania prowadzone w warunkach realizowanego projektu badawczego.